Termostatik Vana ile Oda Termostatı Aynı Anda Kullanılır mı?

Termostatik vana ile oda termostatının birlikte kullanılmasını açıklamak için öncelikle her bir sistem elemanının tanımlarını yapmamız gereklidir. Buna göre;
Oda termostatı;
 kombi vb ısıtma ünitelerinde kullanılan ve oda sıcaklığı istenilen dereceye geldiğinde ısıtma ünitesine açma/kapama yaptırarak oda sıcaklığını sabit tutmaya yarayan cihazlardır.

    Termostatik vana; çalışma prensibi; İstenilen oda sıcaklığı termostat üzerindeki skala yardımıyla ayarlanır, oda sıcaklığı ayarlanan değere gelince termostat vana üzerindeki pimi yavaş yavaş (oransal) iterek su akışını kısar ve vanayı kapatarak radyatörün gereksiz yere ısı yaymasını önler

 

Yapılan yukarıda ki tanımlamalara göre her iki sistem elemanı da odanın sıcaklığını sabit tutmak için kullanılan sistem yardımcı ekipmanları olarak görev yapmaktadırlar. Termostatik Vana ile tek bir odanın sıcaklığı kontrol altında tutulurken oda termostatlarında komutların direkt olarak ısıtma cihazına yapıldığı için aslında bütün sistemin ısısını kontrol altına alınmış olunduğu söylenebilir.

Oda termostatları ile termostatik vanalar aynı ortam şartlarında çalıştıklarında karşımıza şu şekilde dezavantajlar çıkmaktadır.
Oda termostat sıcaklığı ayarı yüksek termostatik vana ayar sıcaklığı düşükse, ısıtma cihazı ortamı sürekli ısıtmaya çalışacaktır ve bu ısıya hiçbir zaman ulaşamayacağı için ısıtma cihazınız sürekli olarak çalışmaya devam edecektir. Bu durum konfor, verim ve maliyet ücretlerini negatif durumda etkilemektedir.

Kısaca açıklayacak olursak termostatik vana ile oda termostatları aynı ortam içinde bulunmamalıdırlar.

Konu Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Düşüncelerinizi Yorum Kısmında Belirtebilir veya Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.
Tel: 0506 392 52 35
Adres: Ulubatlı Hasan Mahallesi SamsunCaddesi Numara 47 Sincan-ANKARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir