Oda Termostatı Nedir? Hangisini Almalı?

Oda termostatları ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılan odanın istenilen konfor düzeyinde kalması için ısıtma veya soğutma cihazı için dur kalk komutu veren cihazlardır.
Oda termostatları kendi içlerinde birçok sınıfa ayrılırlar. Biz şuan ısıtma sistemleri için olan oda termostatlarına değineceğiz.

 

Oda Termostatı Çeşitleri Nelerdir?

Oda termostaları çalışma prensiplerine göre kabaca sınıflayacak olursak; analog on-off, dijital on-off, dijital modülasyonlü olarak ayrım yapılabilir. Oda termostatlarının teknoloji olarak gelişmiş olanlarında haftalık program saatleri yapılabilir ve ısıtma cihazına şu saatte çalışmaya başla şu saatte çalışmayı durdur komutu verilebilir.
Oda Termostatları Bağlantı Şekillerine Göre Kablolu ve Kablosuz Olarak Sınıflandırılabilirler. Bunun yanında internet üzerinden kontrol edilebilen üst düzey cihazlarda bulunmaktadır.
Çalışma Prensiplerine Göre Oda Termostatlarına Bakacak Olursak;

 

Analog On-OFF Oda Termostatı Örneği

Analog On – Off Oda Termostatları; Genellikle bir santigrat derecelik bir çalışma hassasiyetine göre çalışırlar. Üzerinde herhangi bir ekran bulunmaz odanın sıcaklığını analog oda termostatlarında görmeniz mümkün değildir. Ayarladığınız sıcaklığa gelince içerisindeki termokupl kontakları açılır ve ısıtma cihazı çalışmayı durdurur.

 

 

 

 

Dijital On-Off Oda Termostatı Örneği

Dijital On – Off Oda Termostatları; analog oda termostatlarından daha gelişmiş olan bu cihazlar içerisinde bu sefer bir termokupl değil bir sıcaklık sensörü ile çalışmalarını sürdürürler. Dijital On-Off oda termostatları üzerinde oda sıcaklığı ve istenilen sıcaklık görülebilir. Bu sayede konfor düzeyi daha rahat olarak ayarlanabilmektedir.

 

 

 

 

Dijital Modülasyonlu Oda Termostatı Örneği

Dijital Modülasyonlu Oda Termostatları; Oda termostatları içerisinde en gelişmiş olan oda termostatlarıdır. Isıtıcı cihazında özeliikleri desteklemesi halinde modülasyonlu oda termostatları oda istenilen derece düzeyine yaklaşırken gaz yakıcı cihazın alev boyunu minimize ederek sürekli alev konumuna geçmesini sağlarlar. Bu sayede maksimum verim ve minimum enerji harcarken ısıtıcı cihazın da sürekli kalk dur hareketini yapmasını engellediği için daha uzun ömürlü bir ısıtma cihazına sahip oluna bilinmektedir.

 

 

 

Oda Termostatları Hakkında Daha Fazla Bilgi ve Aklınıza Takılan Herhangi Bir Konuda Bize Ulaşmak İçin Yorum Kısmına Yorum Yazabilir veya Bizi Arayabilirsiniz.
Tel: 0 506 392 52 35
Adres: Ulubatlı Hasan Mahallesi Samsun Caddesi Numara 47 Sincan-ANKARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir